Inverness Orienteering Club, or INVOC as we are better known, is the local orienteering club for the Inverness area and much of the rest of highland Scotland. If you are new to orienteering, our New to orienteering? page offers a starting point  to find out a bit more about the sport, and our About INVOC page tells you a little bit about the club.

North Clubs

 

BASOC

 

MOR

 

MAROC

 

GRAMP

 

 

 

 

Welcome to the INVOC website.

 

Recent website updates:

19 Mar: Littlemill results

18 Mar: Doubledukes event

17 Mar: 2017 Club League


Our next events:  

March 26th: TD5 training & TD1-4 coaching at Lochandinty (cancelled due to fixture clash with BASOC Uath Lochans which has been recently inserted into the local area fixture list)

Weds May 3rd, 17th & 31st.  Evening events at Craigmonie, Craig Phadrig & Ord Hill incorporating schools league.  Has your school registered?  Find out how here.

 


April 1st/2nd: FVO "Double Dukes" event at Aberfoyle - Level C on Saturday and SOL on Sunday - entries must be in by 25th March - Click here for details


The next few 'local' events 

DATE

CLUB

TYPE

AREA

Sun Mar 26 BASOC Local event (up to blue) [club league] Uath Lochans, Feshiebridge
INVOC TD5 training & coaching (TD1-4) Lochandinty, Croy (cancelled due to fixture clash with Uath Lochans - recently inserted into local fixture list)
Sat Apr 22nd MOR Local event Millbuies, Elgin
Weds 3 May INVOC Local event including schools league Craigmonie, Drumnadrochit
Weds 17 May INVOC Local event including schools league Craig Phadrig, Inverness
Weds 31 May INVOC Local event including schools league Ord Hill, North Kessock


See the Events page for all forthcoming INVOC fixtures and links to other clubs' and national fixture lists.


Littlemill & AGM - Sunday19th March 2017

Our classic area eskers, marsh and a bit of heather all in the local vicinity. Thanks to the event team: Jim Finlayson (organiser), Colin Sailisbury (planner) and Ian Shread (SI).  

Results, Winsplits & Routegadget

The event was followed by our AGM.  Thanks to outgoing committee members Iain Hope and Iain Shepherd, and to James Laird stepping down from president.  The new committee elected is:

  • President: Jim Finlayson
  • Secretary: Veronica Vargas
  • Treasurer: Alec Keith
  • Vice President: Dave Summers
  • Committee: Tara Black, Laurence Cload, Jenny Hall, Kevin Holliday, Alastair Kinghorn & James Laird.

Trophies awarded were:

  • Audun Fristad: Freya Shepherd (most improved junior)
  • Dick Amour Memorial Trophy: Alasdair and Finlay Raynor 
  • Ann Walder Ladies Championship: Jenny Blackwood
  • President's Quaich: Iain Shepherd